scoala
fundal
ecdl ecdl

CONCURSUL DE MATEMATICĂ "NICOLAE POPESCU"

Rezultatele concursului "Nicolae Popescu" din ianuarie 2020 pot fi vizualizate accesând link-ul: rezultate concurs "Nicolae Popescu" .

Festivitatea de premiere se amână până în luna aprilie, într-o zi de sâmbătă ce urmează a fi anunțată. (24/01/2020)

Subiectele concursului "Nicolae Popescu" din ianuarie 2020 pot fi vizualizate accesând link-ul: subiecte concurs "Nicolae Popescu" .

Baremele concursului "Nicolae Popescu" din ianuarie 2020 pot fi vizualizate accesând link-ul: bareme concurs "Nicolae Popescu" .

Prin inițierea concursului de matematică "Nicolae Popescu" ne propunem stimularea și motivarea performanței școlare la disciplina matematică.

Nicolae Popescu

Concursul este organizat de Școala Gimnazială "Constantin Brâncuși" , Asociația de Părinți a Școlii Gimnaziale "Constantin Brâncuși" și Fundația "Nicolae Popescu" și se adresează elevilor din clasele a II-VIII din Municipiul București.

Concursul s-a desfășurat în anii 2018 și 2019 le nivelul școlii, rezultatele obținute și experiența acumulată ajutându-ne să ne extindem la nivelul Municipiului București.

Participarea la concurs este gratuită.

Fiecare școală invitată poate să participe la concurs cu un număr de maxim 5 elevi pe nivel de clase. Acestea vor încheia contractul de parteneriat cu organizatorii. Contractul de parteneriat, completat de către profesorul coordonator - desemnat la nivelul unității - și semnat de către director, se va trimite scanat, până la data de anunțată de organizator, pe adresa concursulnaepopescu@gmail.com, urmând să fie adus în original la data susținerii concursului. De asemenea, împreună cu contractul de parteneriat scanat, profesorul coordonator va transmite datele sale de contact (nr. de telefon și e-mail).

Proba de concurs constă într-un test cu patru probleme si are ca durată
- 2 ore pentru clasele II – IV;
- 3 ore pentru clasele V – VIII.

Concursul se desfășoară pe baza programei publicată pe site-ul Școlii Gimnaziale " Constantin Brâncuși" pentru clasele II – IV și pe baza programei de matematică pentru Olimpiada Națională pentru clasele V – VIII .

Puteți consulta regulamentul concursului " Nicolae Popescu " accesând link-ul: regulamentul concursului " Nicolae Popescu " .

Puteți consulta programa concursului " Nicolae Popescu " pentru clasele II - IV accesând link-ul: programa concursului pentru clasele II - IV .